הריון תאומים

הריון תאומים שבוע 4

הריון תאומים שבוע 4

הבשורה המשמחת-מפחידה-מטלטלת הזאת בדרך כלל תופסת אותך לא מוכנה.

בין אם יש תאומים במשפחה המורחבת ובין אם לא, בין אם זה הריון ראשון או שיש כבר ילדים בבית, בין אם הרגשת חולה אנושה שלא מסוגלת לתפקד ובין אם זכית והיו לך רק בחילות קלילות ולא מחשידות מאוד –

הריון תאומים הוא הפתעה מרגשת.

למרבה הצער, מבחינה רפואית יבשה הוא נחשב להריון בסיכון, והרופאים לא ממש מתרגשים יחד איתך. הם מיד בודקים סיכונים, וגם אם אין כרגע – מזהירים אותך מראש מפניהם.

הם צודקים. זה התפקיד שלהם.

אבל אנחנו פה – בואי נתרגש מהפלא הזה, טוב?

נכון, צריך להיזהר ולשים לב ולהיות ערנית למה שהגוף משדר. עם זה, ובלי שום סתירה – זאת שמחה ענקית. בואי ננצל אותה כמו שצריך.

אז מה יש לנו פה?

"לא! זה לא יכול להיות! תאומים זה משהו שקורה רק אצל השכנים!"

את:

בנות מזל מרגישות בחילות מעטות, קצת כאבי ראש, וקצת חולשה.

אם את לא ביניהן – אל תיבהלי מזה שאת מרגישה פשוט חולה. רוצה רק לישון, למרות שהבחילות לא ממש מאפשרות. לא מסוגלת לאכול, אבל אוי ואבוי אם הקיבה ריקה – הקרביים מתהפכים לך בפנים ואני מקיאה את מה שאין. ואם ירדת על פיצה או פיתה פלאפל מרוב רעב במקום להתחיל את היום עם קרקר יבש או בייגלה – כבר יש מה להקיא. בגדול.

סחרחורות יכולות להיות חזקות מאוד. ואם את לא מקפידה לשתות מספיק – זה קורה פשוט מהתייבשות. ממש לא הדבר שחסר לך עכשיו. אז בבקשה לשתות לאט ובזהירות, אבל לשתות. הדרך היעילה בזמני בחילות והקאות זה ללגום בעזרת כפית. הכמויות הקטנטנות מפחיתות את דחף ההקאה.

הריון = חומצה פולית

אם הנחיות משרד הבריאות נר לרגלייך, ואת לוקחת חומצה פולית יום-יום מגיל 20 עד 40 – אשרייך.

אם לא, תתחילי בבקשה לקחת בשנייה שיש סיכוי שהתחלת הריון.

ועדיף – לקחת פרנטל [=תמהיל ויטמינים ומינרלים מיוחדים להריון].

הריון תאומים לא רק צורך כמות כפולה של ויטמינים ומינרלים ממך, מהאמא, אלא שבזמן הזה, שבוע 4 – חומצה פולית היא ממש דבר קריטי. ובדרך כלל שבוע 4 זה הזמן הראשון שבו נודע לך שאת בהריון.

החומצה הזאת עוזרת לקצות העצבים להיסגר כמו שצריך ולגופיפים של התאומים שלך להתפתח בתור ילדים בריאים. עצבים זה אומר גם המוח, גם חוט השדרה וגם כל מערכת החיווט שמובילה את המסרים של המוח לכל פינה בגוף.

אחרי שאני פגשתי אמא לילד עם ספינה-ביפידה (שיתוק כמעט מלא ועוד המון בעיות במערכת העצבים בגלל חסר בחומצה פולית אצל האמא) – אני כבר לא מסוגלת לשכוח את החומצה הפולית.

הריון תאומים = מילוי מאגרים

אם כבר ילדת בעבר – סביר להניח שמאגרי היסודות הקריטיים ליצירת אדם חדש קצת הידלדלו, בתקווה שלא התרוקנו לגמרי. זאת הסיבה שממש מומלץ כבר עכשיו לבקש מרופאת המשפחה או מרופאת הנשים בדיקות דם של ויטמינים ומינרלים.

בעצם, גם אם זה ההריון הראשון שלך. אם בתור בחורה לא היית מכורה לתזונה בריאותית קפדנית – שווה לבקש בדיקת דם יסודית של הוויטמינים והמינרלים.

3 חשובים מהם לא נבדקים בתור רוטינה, אלא אם תבקשי (או תהיי חיוורת ותתלונני על עייפות ותשישות), ושווה לבקש לבדוק אותם:

  1. ברזל (לא המוגלובין, ברזל!)
  2. ויטמין B12
  3. ויטמין D

ברזל

יש פוסט נפרד לגבי תזונה בהיריון, כרגע רק אספר לך שאני הגעתי לחדר מיון(!) בגלל כאבי ראש איומים בהריון יחידאי (כן, זה השם של הריון סטנדרטי, עם אחד בלבד…), עם חשש לרעלת, עד שהתברר שהכל באשמת מאגרי הברזל שהתרוקנו עד הסוף.

כשחסר ברזל – השינה לא משביעה. קמים עייפים, סוחבים את היום בקושי, נגררים לעבודה וממנה, ואם הבעל או הילדים באזור – עצבניים עליהם. לא חבל?

החבר'ה הצעירים שלך משוועים לברזל. בלי ברזל אין מספיק כדוריות אדומות בדם, לא שלך ולא שלהם. והם כאלה פצפונים עכשיו, שבלי ברזל שתספקי להם הם פשוט מורעבים וחנוקים, כי גם החמצן מועבר בעזרת הברזל.

תאכלי כבד, תכרסמי ממתקי שומשום, תאכלי טחינה משומשום מלא והמון חילבה, תבלעי כדורים ורודים עם טעם לוואי איום או תשתי ברזל נוזלי משקיות בעלות טעם לוואי נורא לא פחות – מה שבא לך.

העיקר קחי ברזל.

כמובן שאם בדיקות הדם מוכיחות שיש לך מספיק – את משוחררת בשלב הזה. הפרנטל יספיק (אבל אל תוותרי עליו! בהריון תאומים הוא הכרחי ממש!)

ויטמין B12 

המרכיב הקטנטן הזה שנספר במיליגרמים, אחראי על החומר הגנטי ועל בנייית החלבונים בגוף. כשהוא חסר – יש צרות. 

את יכולה להרגיש חסר בתור חולשה, אנמיה, כאבי בטן, אבל לתינוקות המתפתחים עכשיו לראשונה בעולם – חסר בויטמין B12 פירושו חסר בחומרי הבנייה למרכיבים הכי קטנים ובסיסיים של הגוף.

לא שאני באה פה בתור איזה נביא זעם, פשוט אני הגעתי לחסרים רציניים כי לקח זמן עד שהגעתי לרופאה להריון בסיכון ששלחה אותי לבדיקות דם מקיפות, ולא הסתפקה בלומר 'טוב, העייפות זה כי יש לך ילדים בבית'.

את לא אמורה לעבור את הריון התאומים בתור סמרטוט! את אמורה להרגיש טוב ולתפקד באופן סביר (ולנוח מספיק כשהגוף דורש, כן?) אבל העייפות הבסיסית שנלווית להריון תאומים בתור סימפטום קבוע היא דבר שאת לא חייבת להחמיר.

תמנעי את התשישות החריגה הזאת ובעיקר את הנזקים הסמויים שהיא מצביעה עליהם – לכי להיבדק. 

זאת בדיקת דם פשוטה.

אם מצאו אצלך חסר בויטמין B12, ולא משנה אם זה כי את לא אוכלת מספיק דגים וביצים ובשר או כי יש לך בעיות ספיגה – הפיתרון הוא לתת את הויטמין בזריקה.

נכון, יש כדורים שאפשר לקחת מתחת ללשון, אבל בהריון תאומים לא תמיד הרופאה תסכים לחכות לספיגה האיטית, ובדרך כלל תעדיף את הזריקה השבועית.

לא נעים, אבל מה לא עושים בשביל הילדים שלנו?

ויטמין D

בארצנו שטופת השמש כל כך מזהירים אותנו שהקרינה מסוכנת, ואנחנו כל כך מקפידות לשים קרם הגנה – שלמרבה הפרדוקס יש חוסר ניכר של ויטמין D בקרב נשים ואימהות.

חסר של ויטמין D אצלך – פירושו ששני ילדים שתלויים בך לגמרי – אין להם מספיק. וזה לא חסר שהיית רוצה חלילה שיהיה.

קודם כל – זה משפיע על כאבי שרירים אצלך (כן, גם על כאבי צירים או כאבי וסת…).

שנית – וזה החלק הקריטי – ויטמין D משמש לבניית העצמות, השרירים ו…השיניים. תעשי טובה ותדאגי לשיניים טובות וחזקות לילדים שלך כבר מעכשיו. תבדקי שלא חסר לך ויטמין D.

אגב,
זה חסר נפוץ אצל נשים חרדיות. אולי כי לא מקובל אצלנו להשתזף יותר מדי.

התאומים שלך:

המצב הנפוץ של רוב התאומים הוא תאומים לא זהים. הריון תאומים בכל מקרה מאפשר לך יחס VIP מבחינת המעקב הרפואי כי זה נחשב לפי הספר להריון בסיכון, אבל אלה שבאמת הופכים את ההריון לכזה בסיכון הם תאומים זהים

ועכשיו, בשבוע 4 של ההריון אפשר לראות את ההבדל: האם יש שליה אחת או שתיים?

תאומים לא זהים יחיו כל אחד בבועה משל עצמו: שק הריון נפרד, שליה נפרדת. הם כמו שני אחים. במקרה יוצא להם להיות שכנים בתקופת ההריון.

תאומים זהים שההיפרדות שלהם היתה מוקדמת – גם כן יכולים להיות מופרדים לחלוטין. במקרה הנדיר הם יחלקו שליה אחת בלבד, ובמקרה הנדיר עוד יותר גם שק ההריון יהיה משותף.

שני המקרים האחרונים הם אלה שמלחיצים מאוד את הרופאים.

ועדיין –

רוב הריונות התאומים עוברים ללא ארועים מיוחדים.

אם תשקיעי בתזונה שלך ובמנוחה שלך כבר מעכשיו – יש לך סיכוי מצוין להגיע עד שבוע 39, כמוני 🙂

רצית לשאול משהו? להתייעץ?