לגדל תאומים

ספר הדרכה להורי תאומים בגיל הרך

כל אמא טרייה מכירה את הרצון לאיזשהו ספר הדרכה שיסדר לה את החיים בכל הנוגע לאימהות: החל ממה לעשות בכל מיני מצבים מאתגרים ועד להצבה של 'רף נורמה' שמאפשר לבחון באופן מדויק מתי הילדים שלי מאה אחוז בסדר ומתי לא. רצוי גם מתכון מדויק מה לעשות כשיש סטיות…

וכשה' מברך אותך בתאומים?

אוהו, החששות מתעצמים.

ולא משנה כמה ילדים כבר נולדו לך לפני. 

תאומים הם חוויה מסוג שונה לחלוטין: ההריון שלהם שונה, הלידה שלהם שונה וגם ההתנהלות איתם לאורך החיים היא אחרת לגמרי.

אז מה, לא צריך ספר הדרכה מיוחד כדי להבין איך לגדל אותם?

הצצתי לתוכן העניינים שפורסם על ידי ההוצאה לאור – כותר – כדי לבדוק אם יש דברים שהורים חרדיים לתאומים נתקלים בהם, והם עדיין לא נכתבו בספר…

"בהיותי פסיכולוגית צעירה… נפתחה בפני הדלת לעולם המופלא של הורים לילדים תאומים"

די ברור שפסיכולוגית שלא חוותה הורות לתאומים, תבנה את ספרה על בסיס מודלים פסיכולוגיים, וזה מה שאפשר לראות בשמות הפרקים, אבל ההתייחסות המקצועית לשלבים השונים בהורות לתאומים, לצד המפגשים עם הורי תאומים רבים מציבים תמונה די ברורה של המציאות, בלי להיכנס להיסטריה.

בכל הפרקים העוסקים בשלבים של כניסת התאומים לחיים, מאוד חסרה לי התייחסות למציאות של ילדים נוספים בבית. מן הסתם ד"ר רונית פלוטניק לא פגשה מקרים כאלה.

מלבד עצם ההשפעה של הימצאות ילדים נוספים על הקשר של ההורים עם התאומים ועל הקשר של התאומים עם שאר האחים והאחיות בבית – ישנו הבדל משמעותי בין היותם של התאומים הבכורים במשפחה ברוכה, באמצעה או בסופה של שיירה מבורכת.

דבר נוסף שלא הוזכר בספר הוא מקומה של המשפחה המורחבת:

עד כמה משפיעים הסבא והסבתא משני הצדדים על חוויית התאומות מבחינת התאומים עצמם ומבחינת הוריהם?

ואיך ההשתלבות של התאומים בין בני הדודים, שהיא סוג של 'חברת השווים' אבל זאת לא בדיוק חבורה בגיל זהה… ועוד לא הזכרתי מה קורה כשיש דודים ודודות צעירים שמשתעשעים עם התאומים בינקותם או שומרים איתם על קשרי ידידות הדוקים כי הם באותה עיר/בגיל קרוב.

האם ייצא לאור בהמשך ספר הדרכה שמכיל גם תכנים בלתי מטופלים אלה? מי יודע.

רצית לשאול משהו? להתייעץ?

No Comments

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *